Na parkingu polskiej firmy transportowej stoją ciężarówki po skosie. Widziane z lotu ptaka pojazdy ustawione są wzdłuż białych linii na asfalcie.

Zadaniem przewoźnika jest dostarczenie towaru na miejsce wyładunku w nienaruszonym stanie. Ze względu na liczbę zagrożeń – nie jest to łatwe zadanie. Ładunek może zostać uszkodzony, chociażby wskutek niewłaściwego rozmieszczenia towaru na palecie. Do usterek i zniszczeń przyczyniają się również wypadki drogowe spowodowane nieuwagą kierowcy lub złym stanem technicznym pojazdów. Na kierowców i ich ładunek czyhają też inne niebezpieczeństwa. Co roku w Europie kradzione są towary o łącznej wartości od kilku do kilkunastu miliardów euro. Znaczna część kradzieży zdarza się podczas postojów, dlatego z pieniędzy unijnych powstało już wiele strzeżonych i bezpiecznych parkingów. Starania europejskich i państwowych struktur to jednak kropla w morzu potrzeb. Nie gwarantuje ona bezpieczeństwa kierowcy i ładunku, za które odpowiedzialny jest przewoźnik.

Zabezpieczanie ładunku przed kradzieżą i zniszczeniem

Pod względem wartości skradzionych ładunków Europa ustępuje jedynie Ameryce Południowej. Według raportu Komisji Europejskiej z 2019 roku najniebezpieczniejsze miejsca dla kierowców leżą przy głównych szlakach, na których odbywają się spedycje transportowe. To między innymi południowo-wschodnia Anglia, Niderlandy, północna Francja i Niemcy, a także okolice Moskwy, Szwecja i pewne regiony Włoch. Z uwagi na powszechne ryzyko warto być zabezpieczonym na każdej trasie Starego Kontynentu, w czym pomogą różne akcesoria i urządzenia.

Czym są plomby zabezpieczające?

Plomby zabezpieczające to wszelkie naklejki lub plastikowe i metalowe linki, które świadczą o nienaruszonym ładunku. Zerwana plomba w większości przypadków oznacza kradzież towaru. Ponieważ co sprytniejsi złodzieje podmieniają jedną plombę na drugą, podobną, warto stosować zabezpieczenie z oznakowaniem, na przykład z wybitą unikalną serią numerów.

Kłódki, alarmy i czujniki GPS pomogą ochronić ładunek

Warto postawić też na nietypowe kłódki, które opóźnią przedarcie się złodzieja do towaru. Dobrym pomysłem jest alarm, który zawiadomi otoczenie o próbie włamania. W ostateczności – gdy skradziony zostaje cały pojazd – pozostają czujniki GPS. Lokalizator powiadomi firmę świadczącą usługi spedycyjne o miejscu, do którego trafiła ciężarówka.

Akcesoria zabezpieczające – pasy, maty i wypełnienie

Ładunek na czas transportu powinien być unieruchomiony, do czego przydadzą się pasy zabezpieczające. To wytrzymały element wykonany z włókien syntetycznych – poliamidów, poliestrów i polipropylenu. Warto dodać, że każdy pas musi spełniać normę PN-EN 12195-2.

Kolejnym elementem są maty antypoślizgowe, które należy położyć na podłodze naczepy. Wykonana z granulatu gumowego warstwa skutecznie zapobiega przesuwaniu się towaru. Problemem są też niestandardowe wielkości ładunków. W tym przypadku przydatne będą elementy wypełniające luki lub wyżej wspomniane pasy.

Na bezpieczeństwo transportu paletowego międzynarodowego zasadniczy wpływ ma także równomierne rozłożenie samego ładunku. Palety, na których znajduje się przewożony towar, muszą być w doskonałym stanie technicznym. Żadna paleta nie może być przegniła, skruszona lub pęknięta. Warto też ułożyć najcięższy towar na spodzie, a lżejszy ładunek wyżej, a także zabezpieczyć całość folią.

W tym artykule:
Na kierowców i przewożony ładunek czyhają liczne niebezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule wymieniamy najważniejsze ryzyka i polecamy najskuteczniejsze sposoby zabezpieczenia ciężarówek.