Czerwona ciężarówka polskiej firmy transportowej Milworld-Logistics. Z tyłu biały magazyn logistyczny z bramą wjazdową.

Logistyka określana jest czasem jako barometr gospodarki – monitorując łańcuchy dostaw, można pokazać odchylenia w funkcjonowaniu systemu ekonomicznego. Dobitnie pokazała to pandemia, która wpłynęła na ilość zleceń spedycyjnych i zakłóciła transport towarów. Wszystkie użyte terminy – transport, spedycja i logistyka – są zawarte we wspólnym akronimie TSL, który określa branżę transportowo-spedycyjno-logistyczną. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak z powodzeniem rozróżniać te pojęcia. Wyjaśnimy też, czym zajmują się logistycy, przewoźnicy i spedytorzy. Zapraszamy do czytania!

Celem logistyki jest optymalizacja

Choć terminy związane ze skrótem TSL wydają się być synonimami, warto podkreślić, że transport, logistyka i spedycja krajowa to nie to samo. Drugie z wymienionych pojęć określa umiejętne zarządzanie przepływem towarów, przede wszystkim zaś planowanie, realizację i kontrolę transportu. Logistyka polega na optymalizacji – trasa musi mieć sens ekonomiczny. Logistyk dba więc o obniżenie kosztu łańcucha dostaw i szybsze dotarcie ładunków do celu.

Spedycja a transport – czym się różnią?

W przypadku spedycji słowo klucz to organizowanie. Każda firma spedycyjna zajmuje się przygotowaniem dostawy, a zadaniem spedytora jest analizowanie tras prowadzących do miejsca wyładunku. Droga jest wybierana z myślą o szybkości dotarcia do celu, ale także o bezpieczeństwie kierowcy, z którym specjalista od spedycji jest w ciągłym kontakcie. Spedytor wybiera też środek transportu względem wielkości oraz rodzaju ładunku. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, także z dziedziny prawa polskiego i międzynarodowego. Często praca spedycyjna dotyczy też ubezpieczeń czy odprawy celnej. Należy zaznaczyć, że spedycja to jedna z czynności logistycznych, natomiast nie każdy spedytor jest logistykiem.

Wszystkie starania logistyków i spedytorów mają na celu jedno – efektywny przewóz towarów. Transport kołowy, wodny czy lotniczy to zakończony wyładunkiem ostatni etap całego procesu. Pierwsze skrzypce w transporcie grają przewoźnicy, a także podlegli im kierowcy. W niektórych przypadkach będą to także załogi statków powietrznych, morskich czy pociągów.

Chociaż zarówno logistyka, jak i spedycja oraz transport niesamowicie rozwinęły się w ostatnim czasie, w dalszym ciągu mają duży potencjał rozwojowy w Polsce, Europie i na świecie. Wpływ na zwiększające się możliwości branży TSL ma między innymi boom na e-commerce. Nie bez znaczenia jest też skracanie łańcuchów dostaw wywołane pandemią COVID-19. Z drugiej strony strategiczne projekty infrastrukturalne – takie jak chociażby chińskie One Belt, One Road, czyli projekt popularnie określany jako reaktywacja jedwabnego szlaku – w najbliższym czasie również mogą przyczynić się do rozwoju branży TSL. Nie pozostanie to bez znaczenia również dla naszego regionu.

W tym artykule:
Słownictwo związane z transportem bywa skomplikowane, dlatego w krótkim wpisie wyjaśniamy najważniejsze określenia dotyczące branży TSL. Z lektury dowiesz się, czym jest logistyka, spedycja i przewoźnictwo.